Zeybekci: "Yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı Mayıs ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda, "Hükümetimizin Orta Vadeli Program (OVP) hedefindeki 153 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarıya taşıyarak, belki bu sene tarihi zirveyi yakalayarak,...

Zeybekci: "Yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı Mayıs ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda, "Hükümetimizin Orta Vadeli Program (OVP) hedefindeki 153 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarıya taşıyarak, belki bu sene tarihi zirveyi yakalayarak,...

01 Haziran 2017 Perşembe 16:04
Zeybekci: "Yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı Mayıs ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda, "Hükümetimizin Orta Vadeli Program (OVP) hedefindeki 153 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarıya taşıyarak, belki bu sene tarihi zirveyi yakalayarak, bir zamanlar o 157 milyar dolar seviyesindeki tarihi zirveyi de yakalayıp aşarak, yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Mayıs 2017’ye ilişkin ihracat verileri, Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin katılımıyla Arçelik Çayırova Kampüsü’nde düzenlenen toplantıda açıklandı. Toplantının açılışında, Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından kalktıktan sonra yüksek gerilim hattına takılarak düşen helikopterde 13 üst düzey askerin şehit düşmesinden üzüntü duyduğunu söyleyen Zeybekci, "Şehitlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim. Onların şehadetleri bizi derinden yaraladı, yürekler yandı. Şehitler; hain ellere karşı ülkenin huzuru, birliği ve beraberliği koruyor. Ülkenin bir çok kesimi de ekonomide aynı mücadeleyi veriyor" dedi.

Zeybekci, 15 Temmuz ihanet girişiminde de Türkiye’nin duruşundan ve tavrından bahsederek, 16 Temmuz sabahı çoğu şeyin normal akışında devam ettiğini, sonrasında tüm dünyayla entegre şekilde tüm mükellefiyetlerin yerine getirildiğini anımsattı. Türkiye’nin artık etken ülke olarak yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan Ekonomi Bakanı, "Ekonomik bağımsızlığın garanti altına alınması ’olmazsa olmazdır’. Yolculuk bundan sonra da bu şekilde devam edecek.

Bakan Zeybekci, Mayıs ayı ihracat rakamlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "2016’nın son 2 ayında başlayan ihracattaki artış trendi hala devam ediyor ve 2017 inşallah bizim her şeye yeniden başladığımız, ihracat seferberliğini başlattığımız yıl olacak. 2017 uzun zamandan beri ihracatın büyümeye net katkı verdiği bir dönem olacak. 2017 yılının Mayıs ayında TİM verilerine göre ihracatımız yüzde 15,8 artarak 12 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle ihracatımızın ilk 5 ayında net yüzde 10 artış sağlamış olduk. İlk 5 ayda 63 milyar 146 milyon dolarlık ihracat yakaladık. Son 12 aylık ihracatımız ise 146 milyar 958 milyon, yani 147 milyar dolar diyebiliriz. Hükümetimizin OVP hedefindeki 153 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarıya taşıyarak, belki bu sene tarihi zirveyi yakalayarak, bir zamanlar o 157 milyar dolar seviyesindeki tarihi zirveyi de yakalayıp aşarak, yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız".

TİM rakamları ile TÜİK rakamları arasında fark olduğunu hatırlatan Zeybekci, TİM rakamlarında altın ihracatı, serbest limanlarda verilen hizmetler bulunmadığı için TÜİK rakamlarında ihracatın daha yukarılarda olacağını söyledi.

Zeybekci, serbest bölgelerdeki net ihracat, bavul ticareti ve hizmet ihracatının da Türkiye’nin net dış satım gelirleri ve artı verilen alanlar olduğunu belirterek, "Bu rakamlar eklendiğinde Türkiye’nin gidişi son derece pozitif ve olumlu. 2016 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88’e ulaştı. 2017 hedefimiz, yıl sonunda yüzde 90 ve üzerine çıkmak. Orta vadede hedefimiz Türkiye’nin ihracatının ithalatı karşılama oranında yüzde 100’ü yakalamak" şeklinde konuştu.

Bu sene dünya ticaretindeki beklentilerin 2016 yılına göre daha üst seviyelerde bulunduğunu kaydeden Zeybekci, "Yeni küresel düzende sonsuz iletişim kanalları var. Derin ticaret ağları kurulması gerekli. Artık rekabet koşullarının değişti. Türkiye’nin bilgiyi ve teknolojiyi üreten, dağıtım ve tüketim kanallarını kontrol etmesi gereken, finansal güvenliğini sağlayan etken bir ülke olması gerekli, ancak bu şekilde 2023 hedeflerine ulaşılabilir"

Dünyanın her alanda karşılıklı bağımlı hale geldiğini belirten Zeybekci, e-ticaretle birlikte küresel ticarette yaşanan değişim ve dönüşümleri anlattı.

"Hedefimiz Türkiye’de ortalama büyümemizi yüzde 5,5’in üzerine çıkarmak"

Türkiye’nin artık başka bir noktaya geçmesi gerektiğini belirten Zeybekci, "145-150 milyar dolar civarındaki ihracat rakamından 10 bin dolar milli gelir seviyelerinin etrafında çok fazla oyalandık. Türkiye, tarım ve gıdada rekabet üstünlükleri olunan alanlarını koruyacaktır. Aynı zamanda da dünyada bilişim teknolojilerinde dünyada bir numara olmayı hedefleyeceğiz".

Nihat Zeybekci, dünyanın artık yüzde 100 üretim mükemmeliyeti ve yüzde 100 müşteri memnuniyetine doğru gittiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "AK Parti iktidarları olarak bugüne kadar özel sektörle hep omuz omuza olduk. Hedefimiz, özel sektörü ile büyümek. Hedefimiz Türkiye’de ortalama büyümemizi yüzde 5,5’in üzerine çıkarmak ve burada da tutmak. Her sene 1 milyon yeni vatandaşımıza iş bulmak zorundayız. Bunun için de bizim büyümemizin yüzde 6-6,5’ler seviyesinde tutturması halinde bunu sağlayabiliyoruz. Türkiye’nin bir açmazı var, Türkiye yüksek büyümeyi gerçekleştirdiğinde hemen Türkiye’nin önüne çıkan bir engel var, Türkiye’de tasarrufların yetersizliği. Türkiye’nin büyümesinde ihracatın lokomotif haline getirilmesinin en önemli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci, 2017 yılında ihracatın net şekilde büyümeye katkı vermeye başlayacağının altını çizerek, "Birinci çeyrekte bunu göreceğiz, net ve güçlü şekilde göreceğiz. Yüzde 1,5 seviyesinde ihracatın büyümeye katkı verdiğini göreceğiz, ikinci çeyrekte de göreceğiz ve bunun devamlılığını sağlamakta, Hükümetimizin en önemli görevlerinden biri olacaktır. 2017 yılında ihracata verdiğimiz destekler 2016 yılına göre en az 3 kat artacak. Yıl sonuna kadar da bunu hükümet olarak, gerek duyduğumuzda ihracatımızın destekleri için ayırdığımız kaynakları sonuna kadar artırmaya varız" ifadelerini kullandı.

"Eximbank’ın 2017 yılında toplam kredilendirme tutarı 40 milyar dolar olacak"

Gündemin ilk maddesinin hep ekonomi olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirten Zeybekci, önümüzdeki dönemle ilgili tedirgin şekilde yola devam etmek için bir gerekçe kalmadığını, ekonomide özel sektörün önünü açmak için yapılması gereken her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

2016 yılı daha ağırlıklı olmak üzere son 2 yılda uygulamaya koyulan gelişmelere işaret eden Zeybekci, "Bugün ihracatçılarımız bize ’İstediğimiz ama vermediğiniz ihracat destekleri var’ diyemez, ne istendiyse verdik vermeye devam edeceğiz. Ar-Ge Reform Paketi, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik almış olduğumuz kararlar ki yeterli görmüyoruz, bunun üzerine çalışmaya devam edeceğiz, Uluslararası İşgücü Kanunu gibi çalışmalarımız var. Serbest Bölgelerimizi artık dünya standartlarına getirdik. İhracatçılarımızın bizden istedikleri yeşil pasaport onları rahatlatacaktır. TC pasaportunun itibarını yükseltmeyi hep beraber yapacağız.

Uzun zamandan beri çalıştığımız Türkiye Varlık Fonu’nu kurduk. Türkiye Varlık Fonu’nun arkasına da dünyanın en iddialı proje bazlı teşvik sistemini getirdik. Şu an proje bazlı yatırım teşvik sisteminde sonlandırmaya çok yakın olduğumuz yatırımların toplamı 20 milyar liranın üzerine çıktı. Hedefimiz, 2017 yılı sonu itibariyle 100 milyar lirayı bir noktaya getirmek. Cazibe merkezleri ile ilgili 23 ilimizdeki yatırım teşvik sistemi ile de Türkiye’de bir yatırım seferberliği, uzun zamandan beri artış hızı anlamında hemen hemen sıfır seviyesinde olan özel sektör yatırımlarını 2017 yılında istediğimiz noktaya getirdiğimizi hep beraber göreceğiz. Eximbank’ın 2017 yılında toplam kredilendirme tutarının 40 milyar dolar olacak. Böylelikle toplam ihracatın yüzde 26’sını finanse eden bir yapının oluşturulması ile dünyada Eximbank’ın dünyada bir numara haline gelecek".

Zeybekci Kredi Garanti Fonu’nun şu an itibariyle 200 milyar lira civarında bir krediyi özel sektöre kullandırır hale geldiğini bildirerek, "Hedef, 250 milyar liraya kadar limitimiz var, gerekirse daha da artırırız" dedi.

Türkiye’nin ticaret ortakları ile ilişkilerine de değinen Zeybekci, "Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile engel ve yasakların ço büyük bölümü kalkmış oldu." diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner18